Evenimente

CONCERTE FOLCLORICE EXTRAORDINARE LA

CONCERTE FOLCLORICE EXTRAORDINARE LA

Centrul Cultural Municipal ”George Coșbuc”, cu sprijinul Primăriei Bistrița, vă invită în fiecare zi a sărbătorii orașului, 21-23 august 2015, începând cu ora 17:00, în Complexul Heidenfeld din Viişoara, acolo unde vor avea loc concerte folclorice extraordinare. Printre interpreții care se vor urca pe scenă în cele 3 zile de sărbătoare, a orașului nostru, se numără și Alexandru Pugna, Cornelia Ardelean...

FESTIVALUL TRADIȚIILOR ȚIGĂNEȘTI – EDIȚIA A XV-A 15 AUGUST 2015

FESTIVALUL TRADIȚIILOR ȚIGĂNEȘTI – EDIȚIA A XV-A 15 AUGUST 2015

În organizarea Primăriei municipiului Bistrița și a Centrului Cultural Municipal ”G.Coșbuc” – pe scena amplasată pe pietonalul L.Rebreanu din Bistrița – a avut loc – sâmbătă 15 august 2015 -  cea de-a XV-a ediție a ”Festivalului Tradițiilor Țigănești”. Într-un joc de culori, exotism și dinamism – au evoluat cu dansuri din folclorul țigănesc:  Ansamblul ”Trifoiașul de la munte” – Budacu de...

GALA BISTRIȚA ROCK – EDIȚIA A II-A – AUGUST 2015

GALA BISTRIȚA ROCK – EDIȚIA A II-A – AUGUST 2015

În Pădurea – Parc – Schullerwald – mii de bistrițeni au participat cu elan tineresc la cea de-a II-a ediție a Galei ”Bistrița Rock” în 8 și 9 august – 2015. Ca un fapt inedit – evenimentul muzical – a fost deschis de o paradă pe două roți, a motocicliștilor de la diferite cluburi din țară – pe traseul Kaufland –...

DANSUL ȘI MUZICA ȚIGĂNEASCĂ AU ”INCENDIAT” PIETONALUL BISTRIȚEAN

DANSUL ȘI MUZICA ȚIGĂNEASCĂ AU ”INCENDIAT” PIETONALUL BISTRIȚEAN

Primăriei municipiului Bistriţa şi Centrului Cultural Municipal „George Coşbuc” Bistriţa în parteneriat cu Partida Romilor Pro-Europa BN, au organizat astăzi 15 august, un mobilizator şi captivant eveniment – „Festivalul Tradiţiilor Ţigăneşti”, pe scena din zona pietonală Bistriţa, la care au participat un număr însemnat de formaţii, care au delectat publicul spectator cu repertoriul abordat şi calitatea dansurilor specifice acestei etnii. În...

”MISS TRANSILVANIA”, LA BISTRIȚA ÎN 23 AUGUST

”MISS TRANSILVANIA”, LA BISTRIȚA ÎN 23 AUGUST

Bistriţa va găzdui, în cadrul manifestărilor dedicate ”Târgului mare de vară al Bistriței” - ”Miss Transilvania” - eveniment organizat de Miss TV în parteneriat cu Primăria Municipiului Bistriţa şi Centrul Cultural Municipal. Evenimentul va loc duminică 23 august, pe scena de pe pietonalul Liviu Rebreanu, începând cu ora 19.00. Dacă anii trecuţi în cadrul Sărbătorii oraşului se organiza concursul ”Miss Bistriţa”, anul...

ANSAMBLUL DE DANSURI ”D-FANTASY” APRECIAT DE PUBLICUL DIN BULGARIA

ANSAMBLUL DE DANSURI ”D-FANTASY” APRECIAT DE PUBLICUL DIN BULGARIA

În aceste zile, Palatul Culturii Bistriţa este reprezentat, de către ansamblul de dansuri ”D-Fanstasy”, la un amplu festival dedicat tinerilor pe litoralul bulgăresc, la ”Sunny Beach”. Invitaţia a venit de la Federaţia Naţională de Folclor din Bulgaria, care are o colaborare bună cu directorul instituţiei de cultură din Bistriţa, prof. dr. Dorel Cosma. În Bulgaria, ansamblul coordonat de către Doris Gîţa, va participa...

MULȚUMIRI DIN WELS, PENTRU OSPITALITATEA OFERITĂ LA ”OSTERMARKT 2015”

MULȚUMIRI DIN WELS, PENTRU OSPITALITATEA OFERITĂ LA ”OSTERMARKT 2015”

Mult Stimate domnule primar Crețu! Mult Stimate domnule Dr. Cosma!     Au trecut deja mai bine de două luni de la vizita noastră la Bistrița. Pe această cale dorim să vă mulțumim cordial încă o dată. Ne-ați primit și ați dat dovadă pe parcursul șederii noastre la Bistrița de o ospitalitate deosebită, fapt care a făcut să ne simțim foarte bine în frumosul dumneavoastră...

FESTIVALUL TRADIȚIILOR ȚIGĂNEȘTI EDIȚIA A XVI-A

FESTIVALUL TRADIȚIILOR ȚIGĂNEȘTI EDIȚIA A XVI-A

Ziua de 15 august – Adormirea Maicii Domnului, în popor ”Sfânta Maria Mare” – este specială pentru rromii de pretutindeni, care sărbătoresc acest eveniment prin cântec, joc şi petreceri în stil propriu. Primăria Bistrița și Centrul Cultural Municipal ”George Coșbuc”, în parteneriat cu Partida Romilor Pro Europa BN, organizează sâmbătă 15 august, pe scena de pe pietonalul Liviu Rebreanu ”Festivalului...

20ème FESTIVAL INTERNATIONAL DE FOLKLORE « Nunta Zamfirei »  à Bistrita (Roumanie)  du 26 au 29 juillet 2015

20ème FESTIVAL INTERNATIONAL DE FOLKLORE « Nunta Zamfirei » à Bistrita (Roumanie) du 26 au 29 juillet 2015

La 20ème édition du traditionnel Festival International de Folklore « Nunta Zamfirei », de Bistrita en Roumanie, a eu lieu du 26 au 29 juillet 2015 sous la direction du Professeur Dorel Cosma.  Le remarquable programme d’animations et de spectacles a réuni des groupes folkloriques du monde entier avec les délégations de l’Algérie, la Bulgarie, la France, Israël, l’Italie, l’Espagne, la Pologne, la...

ANTALYA   INTERNATIONAL CULTUR FESTIVAL CHOIR – FOLK MUSIC   17-21 SEPTEMBER  2015  ANTALYA / TURKIYE

ANTALYA INTERNATIONAL CULTUR FESTIVAL CHOIR – FOLK MUSIC 17-21 SEPTEMBER 2015 ANTALYA / TURKIYE

ISTANBUL HARMANFOLK CULTURE&FESTIVAL ORGANISATION would like seeing your dance group in VIII. INTERNATIONAL ANTALYA CULTURE FESTIVAL which will be held 17-21 SEPTEMBER 2015. ANTALYA INFO  :  Antalya, the most beautiful city in the World, located at the south of Turkey near Mediterranean Sea shore, every year has been visiting more than 10 Million tourists from all over the World mostly Russian, German people...

FOLCLORUL BISTRITEAN, PURTAT PESTE MĂRI ȘI ȚĂRI

FOLCLORUL BISTRITEAN, PURTAT PESTE MĂRI ȘI ȚĂRI

Tradiţiile din judeţul Bistriţa-Năsăud sunt promovate prin intermediul Asociaţiei Naţionale de Folclor şi a Uniunii Mondiale de Folclor, peste mări şi ţări. Conform informaţiilor primite de la prof. dr. Dorel Cosma, preşedintele IGF, anul acesta formaţia de trişaşi din Leşul Ilvei, coordonată de Nicolae Lupşan, a fost prezentă, în luna iunie, la un amplu festival care s-a derulat în Bulgaria.În...

DORIAN COSMA ȘI X-STYLE REPREZINTĂ ROMÂNIA LA FESTIVALUL INTERNAȚIONAL DE STREET DANCE DIN SAN DIEGO

DORIAN COSMA ȘI X-STYLE REPREZINTĂ ROMÂNIA LA FESTIVALUL INTERNAȚIONAL DE STREET DANCE DIN SAN DIEGO

Trupa arădeană Y-Style Kids, coordonată de coregraful bistriţean Dorian Cosma (fiul managerului bistriţean Dorel Cosma) va reprezenta România la cel mai important concurs de street dance din lume „Hip Hop International”, după ce s-a calificat la faza finală pe ţară prin obţinerea locului I. Coregraful bistriţean urmează să se întreacă cu încă 50 de ţări de pe glob, la San...

BISTRIȚA ROCK - EDIȚIA A II-A

BISTRIȚA ROCK - EDIȚIA A II-A

În perioada 8-9 august, are loc cea de-a  II-a ediție a evenimentului „Bistrița Rock”. Evenimentul se va desfășura în pădurea-parc Schullerwald și este organizat de Centrul Cultural Municipal „George Coșbuc” cu sprijinul Primăriei municipiului Bistrița.  La cea de-a  II-a ediție ”Bistrița Rock” vor concerta trupe precum: Hemera’s, ALL 4 One, Diana Pora (Open Stage), Cargo, Prefix 990, GIS, EMP și Whispering...

O DATĂ-N VIAȚĂ IULIANA TUDOR I-A PREZENTAT PE  RUSOAICA SAVA NEGREAN BRUDAȘCU, FRANȚUZOAICA CORNELIA ARDELEAN, SPANIOLUL CRISTIAN POMOHACI ȘI SÂRBUL AUREL TĂMAȘ

O DATĂ-N VIAȚĂ IULIANA TUDOR I-A PREZENTAT PE RUSOAICA SAVA NEGREAN BRUDAȘCU, FRANȚUZOAICA CORNELIA ARDELEAN, SPANIOLUL CRISTIAN POMOHACI ȘI SÂRBUL AUREL TĂMAȘ

Gala Festivalului Internaţional de Folclor „Nunta Zamfirei”, ediţia a 20-a, a adus în Centrul Bistriţei, mii de spectatori, dovedindu-ne încă o dată că suntem iubitori ai folclorului, care merită mai multe acţiuni la scena de pe Pietonalul bistriţean, inclusiv la „Zilele Bistriţei”.O seară a eleganţei folclorului internaţional prin aducerea cu „O dată-n viaţă”, prin glasul unor nume reprezentative ale folclorului...

PRIMARUL OVIDIU TEODOR CREȚU A OFERIT NUNTAȘILOR DE PESTE MĂRI ȘI ȚĂRI SIMBOLUL BISTRIȚEI, STRUȚUL

PRIMARUL OVIDIU TEODOR CREȚU A OFERIT NUNTAȘILOR DE PESTE MĂRI ȘI ȚĂRI SIMBOLUL BISTRIȚEI, STRUȚUL

Miercuri dimineaţa a avut loc primirea oficială a invitațiilor festivalui folcloric internaţional „Nunta Zamfirei”, care se desfăşoară în această perioadă la Bistriţa, sub conducerea şi îndrumarea prof. dr. Dorel Cosma, directorul C.C.M. „George Coşbuc”, la Primăria Bistrița, de către primarul Ovidiu Teodor Creţu şi viceprimarii George Avram şi Kiss Laszlo.Edilul le-a vorbit invitaţilor despre frumuseţea oraşului nostru, despre istoria medievală,...

TRIPTIC EXPOZIȚIONAL LA GALERIA ”CASA CU LEI”

TRIPTIC EXPOZIȚIONAL LA GALERIA ”CASA CU LEI”

La Galeriile de Artă Tradiţională „Casa cu lei”, de sub egida Centrului Cultural Municipal „George Coşbuc” a avut loc un triplu vernisaj expoziţional în cadrul Festivalului Internaţional de Folclor „Nunta Zamfirei” – ediţia 20.A fost vernisată o expoziţie filatelică, la parter, aparţinând Asociaţiei filatelice din Bistriţa, ce a fost prezentată invitaţilor şi participanţilor la festival, de către directorul festivalului şi...

APLAUZE PENTRU FESTIVALUL INTERNAȚIONAL DE FOLCLOR ”NUNTA ZAMFIREI” – EDIȚIA 20

APLAUZE PENTRU FESTIVALUL INTERNAȚIONAL DE FOLCLOR ”NUNTA ZAMFIREI” – EDIȚIA 20

A doua zi a festivalului – luni, 27 iulie a.c. – a cuprins în program animaţie – demonstraţii de dans tradiţional în diferite locaţii ale Bistriţei: Decebal – Israel, Prefectură – Spania, Măgura – Polonia, Big – Algeria. Pe megascena de pe Pietonalul „Liviu Rebreanu”, gazdele festivalului, Doris Gâţa şi Mihai Berbunschi, au prezentat numerosului public bistriţean un spectacol folcloric...

COMUNA RUNCI SALVEI, GAZDĂ PRIMITOARE PENTRU STAROSTII DE PESTE HOTARE AI NUNȚII ZAMFIREI

COMUNA RUNCI SALVEI, GAZDĂ PRIMITOARE PENTRU STAROSTII DE PESTE HOTARE AI NUNȚII ZAMFIREI

În aceste zile de desfăşurare a ediţiie jubiliare de 20 de ani ai Festivalului Internaţional de Folclor "Nunta Zamfirei", conducătorii delegaţiilor ce ne vizitează judeţul au fost prezenţi astăzi la Runcu Salvei pentru a descoperi frumuseţea şi ospitalitatea localităţii, la invitaţia primarului Anchidim Pavelea. Însoţiţi de prof. dr. Dorel Cosma şi profesorul Pahone Pop - preşedintele, respectiv trezorierul Federaţiei Internaţionale...

FELICITĂRI PENTRU ”NUNTA ZAMFIREI”

FELICITĂRI PENTRU ”NUNTA ZAMFIREI”

Cu ocazia împlinirii a 20 de ani de la inaugurarea Festivalului internațional de Folclor „Nunta Zamfirei”, a acestui festival extraordinar la Bistrița, doresc și eu, ca reprezentantă IGF pentru Germania, să transmit cele mai sincere felicitări și un călduros „La multi ani”. De-a lungul celor 20 de ani, sute de tinere talente din ţări diferite, chiar și de pe alte...

BISTRIȚA - CAPITALA MONDIALĂ A FOLCLORULUI

BISTRIȚA - CAPITALA MONDIALĂ A FOLCLORULUI

Festivalul Internaţional „Nunta Zamfirei” – ediţia 20 Festivalul Internaţional de Folclor „Nunta Zamfirei”, organizat de Primăria Bistriţa şi Centrul Municipal de Cultură „George Coşbuc” din Bistriţa în parteneriat cu IGF –Federaţia Mondială de Folclor – a ajuns la ediţia aniversară 20. Bistriţa a îmbrăcxat oie de sărbătoare.Începând din anul 1991 – din curtea Colegiului Naţional „Liviu Rebreanu” – până la megascena...